تبلیغات
کلبه‌ی سخن - چرا می ایستیم و دست بر سر می گذاریم .قسمت دوم

به نام خدا

چرا می ایستیم .،پوستر حضرت مهدی ،قائم آل محمد ،عکس زیبا

 
همانطوریکه قبلا گفتیم یک علت ایستادن ما اقتداء به ائمه طاهرین علیهم السلام می باشد چرا که آنها ایستاده اند و توصیه به ایستادن کرده اند .و این بهترین علت برای این عمل ماست  که انسان تعبدا کاری کاری را انجام دهد . .مثلا انسان یک بار نماز می خواند، چون چون از فلسفه اش آگاه است .و یک بار می نماز می خواند چون فقط خدا گفته ؛و این دارای ارزش است که در عمل به تکالیف چون و چرایی نداشته باشد .
یکی دیگر از علت های ایستادن و دست بر سر گذاشتن این است که این کار نماد تکریم به اشخاص بلند مرتبه می باشد و هر انسان عاقلی به پیشوایان خود احترام می گذارد و ما هم مستثنی از این قاعده نیستیم .اما شاید سوالی به ذهنمان خطور کند و آن اینکه این تمام علت نمی تواند باشد چون اگر این علت باشد ما باید به نام سایر امامان هم بایستیم و یا به دیگر القاب حضرت هم بایستیم و در این باره نکته ای  است که درسایت گفتگوی دینی آمده است  در اینجا می آوریم .

«ارزش و احترام و جایگاه همۀ امامان معصوم (ع) به یک قدر و اندازه است، "کلهم نور واحده" همه این بزرگواران یک نور و حقیقت واحدند. و طبق آیات قرآن (آیۀ تطهیر و آیۀ اطاعت و ...) و توصیه نبی مکرم اسلام نسبت به اهل بیت (ع) شأن و مقام امامان (ع) برابر بوده و در میزان اطاعت و محبت و احترام به ایشان به یک اندازه توصیه شده است. پس اگر تفاوتی در میزان احترام و ابراز محبت ما نسبت به ایشان دیده می شود مربوط به عملکرد حود ماست که بسته به سطح معرفتی افراد نسبت به این ذوات مقدسه متفاوت است. نه اینکه درجات و مراتب ایشان از لحاظ عصمت و شأن و مرتبه متفاوت بوده و یا اسلام احترام و اکرام و ابراز محبت به برخی از این بزرگواران را تخصیص کرده باشد.

البته نباید از برخی فضائل و مناقبی که برخی امامان ما واجد آن بوده اند و به همین دلیل چهرۀ ایشان، در تاریخ، از ویژگی و برجستگی خاصی برخوردار شده و همین امر، موجب شناخت و معرفت بیشتری در بین شیعیان گردیده غافل ماند، نظیر فضیلت های بخصوص و منحصر بفرد صدیقۀ طاهره (س)، فضیلت های خاص الخاص امیر مؤمنان علی (ع)، قیام تاریخی و خونین اباعبدالله الحسین (ع) و ...»

پس نتیجه می گیریم که این تمام علت نیست و علتهای دیگری هم وجود دارد که ما در پست بعدی می آوریم .والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته 24/1/1390+ نوشته شده | سه شنبه 23 فروردین 1390 14:05 | نظرات ()

صفحات :