تبلیغات
کلبه‌ی سخن - خورشید همیشه پشت ابر نمی ماند .

خورشید پشت ابر

در زمان حضور پیامبر و امامان علیهم السلام اگر مردم پرسشی داشتند مستقیما از ایشان سوال می كردند .همینطور در زمان غیبت صغری مردم اگر سؤالی داشتند به  نائبان خاص حضرت حجت علیه السلام مراجعه می کردند و مستقیما از امام جواب می گرفتند . مردم از امام زمان علیه السلام سوال كردند  که ما چگونه از شما استفاده بکنیم؟ البته از پیامبر و امامان دیگر نیز این سوال شده بود .
امام زمان علیه السلام فرمودند :(.. اما كیفیت انتفاع از من در غیبتم، مانند انتفاع از خورشید است، زمانی كه ابر، آن را از دیدگان پنهان می‌كند....) [ 1 ] از این جواب معلوم می شود که به این تشبیه خیلی باید توجه شود . معلوم است نکات و اسرار زیادی دراین جواب و این مثالی که در جواب هست وجود دارد . لذا بعضی از بزرگان ما در صدد برآمده اند که ببینند این جواب چیست و چه نکاتی در آن وجود دارد . یا به تعبیر ما وجه شبه وجوه شباهت در این تشبیه چه می باشد . چیست .
علامه مجلسی (رض) در بحارالانوار  و دیگران هر كدام  وجهایی را  برای تشابه امام به خورشید ذکر کرده اند .ما در اینجا بعضی از وجوه شباهت را می آوریم :

1-منظومه شمسی  یک ستاره بنام خورشید وهشت سیاره با نامهای تیر٬ ناهید٬ زمین ٬مریخ٬ مشتری زحل٬ اورانوس و نپتون و  تعدادی سیارک تعدادی دنباله دار   وتعدادی سیاره کوتوله که با نظمی قابل توجه دور آن می چرخند.و خورشید در این منظومه شمسی محور و مركز است . امام زمان علیه السلام نیز در منظومه زندگی انسانمها محور و اساس است و زندگی دایر مدار امام علیه السلام می باشد .
2-خورشید دو نوع نور افشانی دارد مستقیم و غیر مستقیم فواید امام علیه السلام دو گونه است دزمانی كه حاضر است و زمانی كه غایب است . و بسان خورشید فقط فواید اندكی از آن وابسته به آشكاری او است .
3- همانطور ایكه می دانیم نور عالم هستی بوسیله خورشید تامین می شود نور عالم هستى و علم و هدایت نیز از طریق آن حضرت به خلق خدا میرسد؛ زیرا با روایات ثابت شده که ذوات مقدسه (ائمه اطهار) علت غائى ایجاد مخلوق عالمند؛ و اگر آنها نبودند، نور عالم، به غیر آنها نمیرسید و هم ثابت شده که به برکت و وساطت و توسل به آنها، علوم و معارف حقه براى مردم آشکار میگردد،و بلاها از آنها برطرف مى‏شود. [ 2 ]
4- ابری شدن عوارض زمین و زمینیان است و الا خورشید همیشه نور افشانی دارد ،وعلت غیبت امام زمان علیه السلام نتیجه رفتار بد ماست . خواجه نصیرالدین طوسی در کتاب معروفش، یک جمله خیلی زیبایی راجع به امام زمان دارد، می فرمایند:«وجوده لطف » ; وجود امام زمان لطف است . «تصرفه لطف آخر» ; تصرف امام زمان لطف دیگری است . بعد می فرمایند: «وعدمه منا» ; نبودن امام زمان از ما است.‍[ 3 ]
5-خورشید پشت ابر را کسی نمی تواند انکار بکند . چون بالاخره روشنایی آن وجود دارد . اگر کسی خورشید پشت ابر را انکار بکند، حتما بصر ندارد; یعنی چشمش کور است .
 انکار امام زمان (ع) هم در زمان غیبت امکان ندارد مگر این که کسی چشم دلش کور باشد تا بتواند انکار بکند .و فقط آنها از وجودش بی بهره اند .
6-  خورشید وقتی پشت ابر است، مردم در حالت انتظار به سر می برند; منتظرند که این ابر کنار برود و خورشید مستقیما آشکار بشود .  مردم در زمان غیبت که هستند در یک حالت انتظار به سر می برند; خودشان را آماده و اصلاح کرده اند و منتظر مصلح اند . آن کسی که منتظر آقاست یک چنین حالتی دارد . خودش گناه نمی کند، رذائل اخلاقی را از خودش دور کرده و منتظر است .

 آیا شما در باره این حدیث فكر كرده اید اگر چیزی به ذهنتان می آید بنویسید .

لینك مرتبط :خورشید پشت ابر مانده است

پاورقی :

[ 1 ] « ... وَ اَمّا وَجْهُ الاِنْتِفاعِ بِی فِی غَیْبَتی فَكَالاِنْتِفاعِ بِالشَّمْسِ اِذا غَیَّبَتْها عَنِ الاَبْصارِ السَّحابُ»كمال الدین و تمام النعمة،ج 2، ب 45، ح 4.
[ 2 ].«و ما کان الله لیعذبهم و انت فیهم » ،انفال ، 33

[ 3 ].شیخ طوسی ، تجرید الاعتقاد ،362+ نوشته شده | چهارشنبه 26 مرداد 1390 03:26 | نظرات ()

صفحات :