تبلیغات
کلبه‌ی سخن - خانه دوست کجاست ؟

خانه مهدی كجاست ؟ 

بسیاری از مردم علاقه دارند بدانند كه آن خورشید پنهان در كجای این كره خاكی زندگی می كند و كدام قطعه زمین ، افتخار این منزلت را دارد ، دوستداران حضرت در طول غیبت چند صد ساله اش در هر صبح آدینه زبان به ندبه می گشایند و چنین زمزمه می كنند :
«لیت شعری این استقرت بك النوی بل ای ارض تقلك او ثری ابرضوی او غیرها ام ذی طویلیت شعری این استقرت بك النوی بل ای ارض تقلك او ثری ابرضوی او غیرها ام ذی طوی....» (1)
پنهان زیستی حضرت حجت علیه السلام باعث شده كه بسیاری از موضوعات مربوط به حیات حضرت در هاله ابهام بماند ، خصوصا  با اتمام دوران غیبت صغری و آغاز غیبت كامل حضرت این ابهام بیشتر شده است  . و ما راهی جز پا نهادن به گلستان كلام ائمه علیهم السلام برای كشف جواب نداریم و برای همین، با سیری  در فرمایشات نورانی آنها ،از این انوار مقدسه استمداد می طلبیم .

-مدینه منوره : روایاتی بدون قید محل سكونت حضرت را مدینه منوره می داند ،امام باقر(ع) فرمود:‌ «لا بد لصاحب الأمر من عزله و لابد فی عزلته من قوّه و ما بثلاثین من وحشه و نعم المنزل طیبه؛ صاحب الامر [امام مهدی(عج)] را عزلت و غیبتی است که در آن، غیبت، نیرومند است به سی نفری که با حضرت هستند و وحشت و تنهایی را از وی دور می کنند [و به قوّت وی می افزایند] و خوب جایگاهی است [مدینه] طیبه» (2)

-ذی طوی :طوی در لغت، به معنای پیچیدن و در نوردیدن است و برخی مشتقات آن (مانند طایه) به سرزمین هموار و صخره‏های بزرگ در ریگزارهای پهناور گفته می‏شود. ذی طوی در یك فرسخی مكه، و داخل حرم قرار داشته و از آن‌جا خانه‏های مكه دیده می‏شد؛ اما امروز به دلیل گسترش این شهر مقدس، به طور معمول چنین وضعیتی وجود ندارد.حضرت ابوجعفر امام باقر (علیه السلام) فرمود: به ناچار صاحب این امر را در یكی از این دره‏ها غیبتی خواهد بود [و] با دست خود به سوی ذی طوی اشاره فرمود. (3) در فرازی از دعای ندبه می‏خوانیم:
‌ای كاش می‏دانستم كجا مسكن گزیده‏ای یا كدامین سرزمین، تو را در آغوش كشیده است؟ آیا در كوه رضوی هستی یا در ذی طوی؟

-كوه رضوی :رضوی نام کوهی است در هفت فرسخی مدینه، نزدیک شهر ینبع. این کوه به عنوان یکی از پناه گاه‏های حضرت مهدی(ع) در روایات مطرح شده است. عبدالاعلی می‏گوید:با امام صادق(ع) هم سفر بودیم،چون به منزل روحا فرود آمدیم، حضرت به کوهی که مشرف بر آن جا بود، نگاه کرد و فرمود:این کوه را رضوی می‏گویند و پناهگاه حضرت مهدی (ع) خواهد بود.(4)در دعای ندبه، عاشقان آن حضرت، ندبه کنان به دنبال حضرت فریاد می‏زنند:آیا امام ما در کوه رضوی است یا در غیر آن یا در کوه ذی طی است؟ (5)

- دشت ها و بیابانها :از بعضی از روایات فهمیده می شود  كه آن حضرت در طول غیبت ،محل خاصی ندارد .امام باقر علیه السلام می فرمایند :...أما شبهه من عیسی فالسیاحة؛ و اما شباهت حضرت مهدی علیه السلام به حضرت عیسی نداشتن مكان خاص است . (6)


1-کاش می دانستم اکنون کجا اقامت داری بلکه کدام سرزمین یا منطقه ای اقامت می کنی آیا به کوه رضوی، یا غیر آن، یا در ذی طوی عزیز علی أن أری الخلق و لا تری ...،سید بن طاووس ،اقبال ،ص2

2- شیخ طوسی ، كتاب الغیبة ،ص 162

3 - نعمانی ، الغیبة ، ص181

4- بحار الانوار، ج 52، ص 153.

5-دعای ندبه

6- طبری ، دلائل الامامة ، ص291

دوست عزیز دوست دارم بخوانی مطلب را و نظری هر چند دوكلمه ای در مورد مطلب بدهی ....+ نوشته شده | پنجشنبه 10 شهریور 1390 03:22 | نظرات ()

صفحات :