تبلیغات
کلبه‌ی سخن - واقعیت آشکار شده

آخرین منجی ،اتفاق اهل سنت به مهدی موعود ، روایات اهل سنت ،

اشتراكات عامه و خاصه در مورد منجی موعود (قسمت اول)

همان گونه كه در قسمت اول  گفته شد، اهل سنّت در روایات فراوانی به حقیقت «اندیشه مهدویّت» اشاره کرده اند. اگر چه در پاره‌ای موارد تفاوت‌هایی با اعتقاد شیعه اثنی عشری به چشم می‌خورد؛ اما موارد مشترک فراوانی نیز وجود دارد، در اینجا هم می خواهیم به مواردی از این اشتراکات اشاره کنیم .

«اشتراكات عامه و خاصه در مورد منجی موعود (قسمت دوم )»

3- جهانی بودن حکومت حضرت مهدی علیه السلام: شمار زیادی از احادیث اهل سنت دلالت می کنند بر اینکه حکومت حضرت مهدی علیه السلام جهانی، است .

حاکم نیشابوری از ابو سعید خدری در این باره نقل می کند که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود:«تملأ الأرضَ جوراً و ظلماً فیَخرُجُ رَجُلٌ مِن عِترتی یَملِکُ الأرضَ سبعاً أو تِسعاً فَیَملَـأُ الأرضَ قِسطاً وَ عَدلاً؛ زمین از ستم و ظلم پر می شود. در این هنگام شخصی از عترتم خروج کرده، مدت هفت یا نه سال مالک کل زمین خواهد شد و در این هنگام زمین را پر از عدل و داد می کند.» [ 1 ]

4- حکومت عدالت گستر : حدیث ابو سعید خدری .[ 2]
5- نزول حضرت عیسی و اقتداء به امام زمان علیه السلام ؛ ابو هریره از رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) نقل می کند:
«کیف انتم ابنَ مریمَ فیکم و إمامُکم مِنکم؛ چگونه اید زمانی که فرزند مریم فرود می آید، در حالی که امام شما فردی از خودتان است؟ [ 3]

مواردی که در کتب روایی اهل سنت آمده است، بیشتر از آن است که ما بیان کردیم، و کسانی که خواهان تحقیق بیشتر باشند،   می توانند به کتب روایی اهل سنت مراجعه کنند و خودشان به این نکته برسند که موارد اشتراک زیاد هست و حتی می توان گفت که در جوامع روایی اهل سنت ، روایاتی بر مبنی تایید تمام اعتقادات شیعه وجود دارد .
هدف ما از بیان بعضی از اشتراکات این بوده که بگوییم احادیث اهل سنت هم همان عقاید شیعه را مطرح می کنند،  اما به دلیل تعصبات بی جای بعضی از آقایان و گاها بغض و کینه ای که نسبت به مکتب اهل بیت دارند، نگذاشته و نمی گذارند که واقعیت آشکار شود و یا حتی آنها برای پنهان کردن بعضی اندیشه  های ناب نبوی اقدام به تحریف بعضی از کتب حدیثی می کنند ، اما با این حال هنوز هم این احادیث وجود دارد .

 

1- مستدرک الوسائل، ج 4، ص 558 و آدرس آن در کتب اهل سنت :مسند احمد، ج 2، ص 38
2- همان
3-صحیح بخاری، جزء چهارم، صفحه‌ی 205

 

برای مطالعه بیشتر :

مهدویت از دیدگاه اهل سنت .
اتفاق مذاهب در موضوع موعود آخر الزمان .
مشترکات اهل سنت و شیعه در موضوع « مهدویت »
امام مهدی علیه السلام در نگاه مذاهب چهار گانه اهل سنت .
عرصه های مشترک عامه و خاصه در موضوع « مهدویت ».
موارد اتفاق بین مذاهب اسلامی در قضیه مهدویت
روایات مربوط به مشترکات+ نوشته شده | یکشنبه 10 مهر 1390 05:46 | نظرات ()

صفحات :