تبلیغات
کلبه‌ی سخن - همسر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

 
 
سوال :امام زمان (عج)، در دوره‌ی غیبت کجا و چگونه زندگی می‌کنند؟ آیا مانند دیگران همسر و فرزند دارند و یا ...؟

جواب :اگر قرار بود که ما، شما و دیگران بدانیم که ایشان در کجا زندگی می‌کنند؟ آدرس منزلشان چیست؟ هر روز  چه کارهایی را انجام می‌دهند و یا همسر و فرزندانشان چه کسی هست ؟ که دیگر «غیبت» نبود.
اما به طور کلی راجع به چگونگی غیبت و نحوه‌ی زندگی ایشان در این دوره باید توجه داشت که:
« یسیر فیما بینهم و یمشی فی اسواقهم و یطا بسطهم » - روی زمین زندگی می‌نماید؛
یعنی در آسمان‌ها، پشت کوه قاف، داخل چاه و یا ... زندگی نمی‌کنند. بلکه روی همین زمینی که دیگر انسان‌ها زندگی می‌کنند هستند.
«کاحدٍ من الناس» - مانند سایر انسان‌ها؛
یعنی اگر سؤال شد که چگونه زندگی می‌کنند؟ پاسخ این است که مثل سایر انسان‌ها. پیامبر (صلی الله علیه وآله) و ائمه اطهار (علیهم السلام ) در زمان خود چگونه زندگی می‌کردند؟ امام زمان (عج) نیز همان گونه زندگی می‌نمایند. اگر آنها نیز مانند سایر انسان‌ها غذا می‌خوردند، می‌خوابیدند، بیمار می‌شدند، بهبود می‌یافتند، در صحنه‌های جهادی حاضر می‌شدند و ...، ایشان هم همین‌ طور هستند
«یرونه و لا یعرفونه» - می‌بینیدش، ولی نمی‌شناسیدش.
یعنی این طور نیست که هیچ کس ایشان را نبیند، بلکه می‌بینند، ولی نمی‌شناسند. مانند هزاران نفر که در روز می‌بینیم، اما چون نمی‌شناسیم، گمانمان بر آن است که اصلاً چنین کسی را ندیده‌ایم.

حال که معلوم شد زندگی ایشان مانند زندگی سایر آحاد بشر است، معلوم است که ازدواج هم می‌کنند و اولاد هم دارند
خصوصا که ازدواج یکی از احکام کلّی شریعت اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه وآله) و سنّت پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) است و تا آنجا بر آن تأکید شده است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمودند: «هر کس سنت مرا نفی کند، از من نیست». بدیهی است که شخص امام معصوم (علیه السلام ) که انسان کامل، مؤمن تمام و میزان اعمال امت و سایر انسان‌ها هستند، نه تنها بیش از هر کس دیگری، بلکه تماماً و عیناً به احکام الهی و سنت رسول (صلی الله علیه وآله) عمل می‌نمایند.
منبع :
شبهه(با تغییر وتبدیل )+ نوشته شده | چهارشنبه 10 آذر 1389 07:08 | نظرات ()

صفحات :